Tuesday, June 25, 2024

HIGH ACHIEVERS: Ottawa athletes break 4 records at OFSAA track and field East Regionals

Must read

By Martin Cleary

Grace Streek of Peak Centre Academy is a middle- to long-distance runner with a craving for the steeplechase.

Mallea McMullin of Louis-Riel prefers throwing the javelin and discus.

Tahlia Aird-Greaves of Gisèle-Lalonde is quick on her feet and loves straightaway sprinting.

Despite competing in totally different events, they shared something special Friday on the second and final day of the OFSAA East Regional track and field championships in Belleville.

Streek, McMullin and Aird-Greaves returned to Ottawa as regional meet record setters, which was a good way to prepare for next week’s OFSAA championships in London, ON.

On the heels of West Carleton’s Will Batley lowering the boys’ senior 200-metre record to 21.26 seconds on Thursday, Streek, McMullin and Aird-Greaves stepped up and followed suit by putting their names in the record book.

Streek opened the Friday morning track schedule by winning the open girls’ 2,000-metre steeplechase in a record seven minutes and four one-hundredths of a second. Her target was to run faster than the two-year-old record of 7:04.20 set by Sir Wilfrid Laurier’s Elizabeth Vroom in 2022.

“That was definitely my goal,” Streek said in a phone interview, adding she was also hoping to go under seven minutes, but narrowly missed that secondary goal.

The record didn’t come as a surprise to Streek as she was following a specific plan and tracking her times. Kirk Dillabaugh, who is her coach with the Ottawa Lions Track and Field Club when he’s not coaching the Glebe Collegiate Institute team, helped Streek by providing her with 400-metre split times.

In her second year as a steeplechase runner, Streek ran the majority of the race by herself and was motivated by the time clock. It was her fourth career steeplechase race.

Streek also placed first in the girls’ senior 3,000 metres, surging out of third place with 200 metres remaining to post a winning time of 10:23.87. On Thursday, she was second in the 1,500 metres in 4:40.42.

McMullin shattered the girls’ novice javelin record with an unmatched distance of 40.04 metres. The previous record was set by Brittney Mumby of Quinte at 34.71 metres in 2008.

It also was a significant improvement for McMullin, who had a winning toss of 37.89 metres at last week’s National Capital Secondary School Athletic Association championships.

In her other event, McMullin placed third in the discus at 24.17 metres.

The record performance for Aird-Greaves came in the preliminary heats of the girls’ novice 80-metre hurdles rather than the final.

She cruised through her qualifying race in 12.25 seconds with a legal wind of 1.0 metres per second to erase the regional meet record of 12.30 seconds, which was run by Alexandra Tierney of Sacred Heart in 2011.

In the final, Aird-Greaves placed second in a faster time of 12.12 seconds, but it was wind-aided at 3.0 metres per second. Times are considered legal with a wind of 2.0 metres per second or less.

The first regional high school meet for Aird-Greaves also included a long jump victory at 5.03 metres and a second-place finish in the 100 metres at 12.48 seconds.

Meanwhile, Batley, a Grade 11 student-athlete at West Carleton, continued his impressive running in the boys’ senior 100 metres as he was second in 10.53 seconds.

Louis-Riel’s Zachary Jeggo was unbeatable over 400 metres in a pair of boys’ senior races. He won the 400 metres in 48.19 seconds, after capturing the 400-metre hurdles on Thursday in 55.46 seconds.

Teammate Daniel Cova was the boys’ open 2,000-metre steeplechase winner in 6:08.86 and second in the boys’ senior 3,000 metres in 8:45.21.

Timéo Atonfo of Gisèle-Lalonde competed in three events at the regionals, winning the 110-metre hurdles in 14.24 seconds, placing second in the long jump at 6.60 metres and finishing fifth in the triple jump at 13.44 metres.

The top five athletes in each event at East regionals qualified for the OFSAA championships.

Merivale’s Fega Eruotor was a double champion in the girls’ senior division with wins over 100 metres in 11.74 seconds and 200 metres in 24.55 seconds.

Kaiya Woodcock of Sacred Heart was the best in girls’ senior long jump at 5.21 metres and the runner-up in the 100 metres at 11.88 seconds.

Taisei Tan of Béatrice-Desloges scored a double victory in the boys’ junior 100-metre hurdles in 13.71 seconds and the 300-metre hurdles in 40.53 seconds. Ange-Mathis Kramo of Paul-Desmarais was the boys’ junior 200-metre winner in 22.33 seconds and second over 100 metres in 10.81 seconds.

When it came to jumping in the girls’ junior class, Deborah Adeleye of Ashbury was at the top of the results sheet, winning the triple jump at 11.12 metres and the long jump at 5.35 metres.

In the boys’ novice division, Daniel Pilkington of St. Francis Xavier had a busy two days, winning the 100-metre hurdles in 14.77 seconds, placing second in the 200 metres in 23.91 seconds and finishing fifth in the 100 metres at 11.48 seconds.

Luke Van Brabant of Earl of March was the boys’ novice 800-metre champion in 2:07.30, after finishing second in the 1,500 metres in 4:23.80.

Ellie McGregor was a double winner for Immaculata on Friday in the girls’ novice class with first-place results in the 400 and 800 metres in respective times of 58.75 seconds and 2:20.01.

Read More: HIGH ACHIEVERS: Immaculata’s Ellie McGregor is young, but she’s Ottawa’s fastest high school, middle-distance runner

NCSSAA RESULTS ON DAY 2 OF 2024 OFSAA EAST REGIONAL TRACK AND FIELD CHAMPIONSHIPS, BELLEVILLE (TOP 5 QUALIFY FOR OFSAA CHAMPIONSHIPS, JUNE 6-8, LONDON)

GIRLS

NOVICE

100 metres – 2. Tahlia Aird-Greaves, Gisele-Lalonde, 12.48 seconds; 5. Livia Buffone, Glebe, 12.68 seconds;

400 metres – 1. Ellie McGregor, Immaculata, 58.75 seconds;

800 metres – 1. Ellie McGregor, Immaculata, 2:20.01; 2. Bianca Arabackyj, De La Salle, 2:24.76; 4. Laila Lebel, Colonel By, 2:27.82;

3,000 metres – 1. Laila Lebel, Colonel By, 11:10.0; 4. Myla Carleton, Franco Ouest, 1:23.27;

80-metre hurdles – 2. Tahlia Aird-Greaves, Gisèle-Lalonde, 12.12 seconds (illegal wind of 3.0 metres per second); 4. Teagan Casselman, Holy Trinity, 12.52 seconds; Aird-Greaves broke the meet record in her preliminary heat, 12.25 seconds with a legal wind of 1.0 metres per second, (old record, Alexandra Tierney, Sacred Heart, 12.30 seconds, 2011);

4×100-metre relay – 2. Holy Trinity, 52.36 seconds; 3. Immaculata, 52.63 seconds;

Long jump – 1. Tahlia Aird-Greaves, Gisèle-Lalonde, 5.03 metres;

Triple jump – 5. Roxy Gardiner, Sir Robert Borden, 10.25 metres;

Pole vault – 3. Sophia Procter, Ashbury, 2.30 metres; 5. Lia Ferguson, Paul-Desmarais, 2.00 metres;

Discus – 3. Mallea McMullin, Louis-Riel, 24.17 metres;

Javelin – 1. Mallea McMullin, Louis-Riel, 40.04 metres, record (old record Brittney Mumby, Quinte, 34.71 metres, 2008); 3. Abby Lorz, A.Y. Jackson, 31.21 metres;

JUNIOR

100 metres – 5. Mariam Kasim, St. Mother Teresa, 12.86 seconds;

400 metres – 1. Shannon Dewar, St. Francis Xavier, 1:00.40; 4. Meredith McCabe, Lisgar, 1:02.44;

800 metres – 3. Abigail Conduah, Holy Trinity, 2:26.46; 4. Anastasia Popadich, Glebe, 2:28.43; 5. Maya Allibon, John McCrae, 2:28.60

3,000 metres – 3. Evelyn Davies, Immaculata, 11:02.94; 4. Julia Van Wesenbeeck, Glebe, 11:04.09; 5. Edie Petrescu-Comnene, Nepean, 11:13.98;

80-metre hurdles – 4. Ella Robertson, Colonel By, 12.84 seconds;

4×100-metre relay – 3. Louis-Riel, 52.94 seconds;

High jump – 3. Salome Kuemmerle, Brookfield, 1.45 metres; 5. Josephine-Elyse Dufour, Franco-Cité, 1.40 metres;

Triple jump – 1. Deborah Adeleye, Ashbury, 11.12 metres;

Pole vault – 4. Kyra Dobson Takoff, Sir Robert Borden, 2.45 metres; 5. Ainsley Brancato, Ashbury, 2.45 metres;

Javelin – 2. Tillie Pender, Nepean, 29.77 metres; 3. Jordan Blondin, Franco-Ouest, 29.60 metres;

SENIOR

100 metres – 1. Fega Eruotor, Merivale, 11.74 seconds; 2. Kaiya Woodcock, Sacred Heart, 11.88 seconds; 3. Lecia Patrick, Ashbury, 12.10 seconds; 5. Amy LeBlanc, St. Francis Xavier, 12.39 seconds;

400 metres – 3. Sophia McIntyre, St. Francis Xavier, 1:00.72;

800 metres – 2. Jocelyn Giannotti, Holy Trinity, 2:20.84; 5. Ciara Villeneuve, Paul-Desmarais, 2:21.91;

3,000 metres – 1. Grace Streek, Peak Centre Academy, 10:23.87; 4. Bridget Jeffrey, St. Francis Xavier, 10:43.59;

2,000-metre open steeplechase – 1. Grace Streek, Peak Centre Academy, 7:00.04, record, (old record, Elizabeth Vroom, Sir Wilfrid Laurier, 7:04.20, 2022); 5. Tessa Knight, Franco-Ouest, 7:33.25;

100-metre hurdles – 2. Danica Mulvihill, Louis-Riel, 15.36 seconds; 5. Amy LeBlanc, St. Francis Xavier, 16.02 seconds;

4×100-metre relay – 1. Ashbury, 50.80 seconds; 2. West Carleton, 51.13 seconds; 3. Merivale, 51.21 seconds; 4. St. Peter, 51.73 seconds;

4×400-metre open relay – 2. St. Francis Xavier, 4:12.81; 5. Lisgar, 4:15.24;

High jump – 1. Waverley Lyons, Glebe, 1.56 metres; 3. Katherine Brian, Longfields-Davidson Heights, 1.50 metres; 4. Andromeda Bromwich, Colonel By, 1.50 metres;

Long jump – 1. Kaiya Woodcock, Sacred Heart, 5.21 metres; 3. Lecia Patrick, Ashbury, 5.08 metres; 5. Franckie Cobby, St. Peter, 4.93 metres;

Shot put – 1. Sadie Gilbert, Paul-Desmarais, 10.98 metres; 4. Katie Purves, Franco-Cité, 10.06 metres;

Discus – 2. Gillian Keogh, Holy Trinity, 30.33 metres; 3. Megan Zucker, Ashbury, 29.24 metres; 4. Maya Bukovcan, All Saints, 27.89 metres;

Javelin – 5. Katie Purves, Franco Cite, 30.54 metres;

INTELLECTUAL

800 metres – 2. Marika Holan-Stutz, Ottawa Tech, 3:30.73;

BOYS

NOVICE

100 metres – 5. Daniel Pilkington, St. Francis Xavier, 11.48 seconds;

800 metres – 1. Luke Van Brabant, Earl of March, 2:07.30; 5. Yusuf Elmasry, John McCrae, 2:12.57;

100-metre hurdles – 1. Daniel Pilkington, St. Francis Xavier, 14.77 seconds; 2. Zachary Benfaida, Merivale, 15.43 seconds;

4×100-metre relay – 3. Immaculata, 47.48 seconds;

Long jump – 4. Patrice Murat, Holy Trinity, 5.45 metres; 5. Allan Bordovsky, Colonel By, 5.38 metres;

Triple jump – 3. Jake Omusi, John McCrae, 11.78 metres;

Pole vault – 1 (three-way tie). Maxime Chartrand, Louis-Riel, 2.75 metres;

Discus – 2. Marcus Kunstadt-Landon, Ashbury, 42.94 metres;

Javelin – 4. Marcus Kunstadt-Landon, Ashbury, 43.98 metres;

JUNIOR

100 metres – 2. Ange-Mathis Kramo, Paul-Desmarais, 10.81 seconds; 4. Vincent Onana, Franco-Ouest, 11.26 seconds; 5. Xavier Placid, John McCrae, 11.28 seconds;

400 metres – 1. Ayoub Shangai, Louis-Riel, 51.42 seconds; 5. Miguel Van Arruda, Hillcrest, 54.30 seconds;

800 metres – 4. Brennan Lee, St. Mother Teresa, 2:03.34; 5. Austin Walker, Colonel By, 2:03.41;

3,000 metres – 3. Charlie Mortimer, Hillcrest, 9:04.50; 5. Evan James Rebane, Louis-Riel, 9:12.21;

100-metre hurdles – 1. Taisei Tan, Béatrice-Desloges, 13.71 seconds; 3. Eli Mordel, Sir Robert Borden, 14.12 seconds; 5. Xavier Placid, John McCrae, 14.49 seconds;

4×100-metre relay – 2. Franco-Ouest, 45.90 seconds; 4. Louis-Riel, 46.10 seconds; 5. All Saints, 46.14 seconds;

High jump – 1. Beni Nkongolo, Immaculata, 1.85 metres; 3. Jayden Foote, St. Mother Teresa, 1.75 metres;

Triple jump – 2. Junior Bayekula, Notre Dame, 12.73 metres; 4. Julian Aytona, Immaculata, 12.39 metres;

Pole vault – 1. Eli Mordel, Sir Robert Borden, 3.50 metres;

Javelin – 1. William Martin, Ashbury, 52.19 metres; 5. Jerick Li, Lisgar, 43.01 metres;

SENIOR

100 metres – 2. Will Batley, West Carleton, 10.53 seconds; 4. Michael Roman, Longfields-Davidson Heights, 10.87 seconds;

400 metres – 1. Zachary Jeggo, Louis-Riel, 48.19 seconds; 2. Stephan Balson, Lisgar, 48.49 seconds; 3. William Sanders, St. Mother Teresa, 49.18 seconds; Safwan El Mansari, De La Salle, 50.92 seconds;

800 metres – 1. Max Wilson, Woodroffe, 1:56.57; 2. Saul Taler, Glebe, 1:56.78; 3. Safwan El Mansari, De La Salle, 1:57.16;

3,000 metres – 2. Daniel Cova, Louis-Riel, 8:45.21; 4. Noah Smith, Immaculata, 9:01.40; 5. Derek Strachan, Glebe, 9:13.84

2,000-metre open steeplechase – 1. Daniel Cova, Louis-Riel, 6:08.86; 2. Derek Strachan, Glebe, 6:12.89; 3. Owen Siderius, Colonel By, 6:13.00;

110-metre hurdles – 1. Timéo Atonfo, Gisèle-Lalonde, 14.24 seconds; 4. Mason Brennan, Colonel By, 14.79 seconds;

4×100-metre relay – 1. Louis-Riel, 43.02 seconds; 4. Colonel By, 43.83 seconds; 5. West Carleton, 43.90 seconds;

4×400-metre open relay – 1. Louis-Riel, 3:25.37; 5. Immaculata, 3:32.37;

High jump – 1. Akot Akot, Notre Dame, 1.95 metres; 2. Kuanin Yak Dok, St. Paul, 1.90 metres; 4. Isaiah Nangoma, St. Mother Teresa, 1.85 metres;

Long jump – 2. Timéo Atonfo, Gisèle-Lalonde, 6.60 metres; 3. Yilin Liu, Ashbury, 6.54 metres; 5. Kai Guevara-Gibson, Longfields-Davidson Heights, 6,38 metres;

Shot put – 5. Daniel Mikwete, Immaculata, 13.45 metres;

VISUALLY IMPAIRED

100 metres – 3. Adrian Quinton, Ottawa Tech, 22.72 seconds;

Shot put – 1. Adrian Quinton, Ottawa Tech, 4.53 metres;

AMBULATORY

100 metres – 3. Kevin Yuan, West Carleton, 17.41 seconds;

Shot put – 2. Kevin Yuan, West Carleton, 6.48 metres;

INTELLECTUAL

Shot put – 3. Loic Neves-Barreto, Ottawa Tech, 10.01 metres; 4. Noah Lamoureux, Lisgar, 9.85 metres.

Martin Cleary has written about amateur sports for 51 years. A past Canadian sportswriter of the year and Ottawa Sports Awards Lifetime Achievement in Sport Media honouree, Martin retired from full-time work at the Ottawa Citizen in 2012, but continued to write a bi-weekly “High Achievers” column for the Citizen/Sun.

When the pandemic struck, Martin created the High Achievers “Stay-Safe Edition” to provide some positive news during tough times, via his Twitter account at first and now here at OttawaSportsPages.ca.

Martin can be reached by e-mail at martincleary51@gmail.com and on Twitter @martincleary.


HELP SHINE A LIGHT ON LOCAL SPORT! The Ottawa Sports Pages has proudly provided a voice for local sport for over 10 years, but we need your help to continue another 10 and beyond. Please donate to the Ottawa Sports Pages Fund today.

Latest article